Zistili mi pozitívny test na skryté krvácanie v stolici. Čo to znamená?

Zistili mi pozitívny test na skryté krvácanie v stolici (tzv. TOKS = test na okultné krvácanie v stolici, alebo FOB = Fecal occult blood test).
Čo to znamená?

Tento jednoduchý a bezbolestný test, ktorý si môžete spraviť v pohodlí domova , môže odhaliť mikroskopické čiastočky krvi v stolici, ktoré sú voľným okom nepozorovateľné.

Takéto skryté tzv. okultné krvácanie môže byť príznakom viacerých ochorení ako sú hemoroidy, divertikulitída, polypy čreva až rakovina hrubého čreva a konečníka. Ak ste absolvovali v rámci preventívnej prehliadky u svojho všeobecného lekára aj toto vyšetrenie a vyšiel Vám pozitívny výsledok tzn. máte prítomné mikroskopické stopy krvi v stolici, Váš všeobecný lekár Vás odošle na ďalšiu diagnostiku k odborníkovi gastroenterológovi a vypíše Vám výmenný lístok s odporúčaním na kolonoskopické vyšetrenie.

Kolonoskopia je pre mnohých ľudí vzhľadom na charakter vyšetrenia strašiakom, avšak toto časovo často nenáročné vyšetrenie dokáže odhaliť už prednádorové stavy na sliznici čreva a konečníka a v prípade polypov umožňuje aj ich rýchle odstránenie už počas samotného vyšetrenia.

Objednať sa na bezbolestnú kolonoskopiu